Čo sú sviatosti?
Sviatosti Nového zákona ustanovil Ježiš Kristus. Je ich sedem: krst, birmovanie, Eucharistia, pokánie, pomazanie nemocných, posvätný stav a manželstvo. Týkajú sa všetkých období a všetkých dôležitých momentov života kresťana: dávajú zrod a rast, ozdravenie a poslanie životu viery kresťanov. Je v tom určitá podobnosť medzi etapami prirodzeného života a etapami duchovného života.“
SVIATOSŤ KRSTU:
Svätý krst je základom celého kresťanského života, vstupom do života v Duchu Svätom a bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krstom sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako Božie deti, stávame sa Kristovými údmi, sme začlenení do Cirkvi a stávame sa účastnými na jej poslaní: „Krst je sviatosťou znovuzrodenia skrze vodu a slovo“.
Potreba krstu :
- krst je nevyhnutne potrebný pre spásu.
- Tí, čo podstúpia smrť pre vieru, aj keď neprijali krst, ako aj túžba po krste, majú účinky krstu, hoci nie sú sviatosťou.
Účinky krstu :
- Odpustenie hriechov : Krstom sa odpúšťajú všetky hriechy: dedičný hriech, všetky osobné hriechy a tiež všetky tresty za hriechy.
- Znovuzrodenie: Krst nielenže očisťuje od všetkých hriechov, ale z pokrsteného robí i „nové stvorenie“ (2 Kor 5,17), adoptívneho Božieho syna, ktorý sa stal „účastným na Božskej prirodzenosti“, Kristovým údom a spoludedičom s ním, chrámom Ducha Svätého. Najsvätejšia Trojica dáva pokrstenému posväcujúcu milosť, milosť ospravodlivenia.
- Krst je nezmazateľný duchovný znak, krst je pečať, ktorou nás Duch Svätý označil na deň vykúpenia, preto nemožno krst opakovať.Kto môže prijať krst: Každý človek a iba človek, ktorý ešte nebol pokrstený, je schopný prijať krst“.Krst je potrebné nahlásiť na farskom úrade: vybrať krstných rodičov, absolvovať náuku.
Ku krstu potrebné: svieca a krstná košieľka.
SVIATOSŤ BIRMOVANIA :
prijatie sviatosti birmovania je potrebné pre zavŕšenie krstnej milosti. Pán Ježiš prisľúbil apoštolom Tešiteľa Ducha Svätého pred svojím nanebovstúpením.
- Sväté Písmo : ,,Keď prišiel deň Turíc, boli všetci vedno na tom istom mieste. Tu sa náhle strhol hukot z neba, ako keď sa ženie prudký vietor, a naplnil celý dom, v ktorom boli. I zjavili sa im akoby ohnivé jazyky, ktoré sa rozdelili, a na každom z nich spočinul jeden. Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými jazykmi; ako im Duch dával hovoriť.“Sk 201-4
-
Účinky:
– plnšie nás zakoreňuje do Božieho synovstva, v ktorom voláme „Abba, Otče!“(Rim 8,15);
– pevnejšie nás spája s Kristom;
– rozmnožuje v nás dary Ducha Svätého;
– dokonalejšie nás spája s Cirkvou;
dáva nám zvláštnu silu Ducha Svätého, aby sme šírili a bránili vieru slovom a skutkom ako praví Kristovi svedkovia, aby sme odvážne vyznávali Kristovo meno a nikdy sa nehanbili za jeho na kríža.
Udeľuje sa iba raz v živote, vtláča nezmazateľný znak.
Prijímateľ:
Birmovanec, ktorý bol pokrstený a dosiahol vek užívania rozumu, teda minimálne musí mať 14 rokov. Má vyznať vieru, musí byť v stave milosti posväcujúcej. Má mať úmysel prijať sviatosť a byť pripravený vziať na seba úlohu Kristovho učeníka a svedka v spoločenstve Cirkvi.
SVIATOSŤ EUCHARISTIE:
Sviatosťou Eucharistie sa ukončuje kresťanské zasvätenie. Tí, čo boli krstom povýšení do hodnosti kráľovského kňazstva a birmovaním hlbšie pripodobnení Kristovi, získavajú v Eucharistii spolu s celým spoločenstvom účasť na samej Pánovej obete.
Náš Spasiteľ pri Poslednej večeri v tú noc, keď bol zradený ustanovil eucharistickú obetu svojho Tela a svojej Krvi, aby ňou neprestajne pokračoval v priebehu vekov v obete Kríža, dokiaľ sám nepríde. Tým zveril Cirkvi, svojej milovanej neveste, pamiatku svojej smrti a svojho vzkriesenia: sviatosť nežnosti, znak jednoty, puto lásky, veľkonočnú hostinu, na ktorej sa prijíma Kristus, duch sa naplňuje milosťou a dáva sa nám záruka budúcej slávy“.
Eucharistia je „prameň a vrchol všetkého kresťanského života“. Všetky ostatné sviatosti ako aj všetky cirkevné služby a apoštolské úlohy sa viažu na Eucharistiu a sú jej podriadené. Lebo svätá Eucharistia obsahuje celý duchovný poklad Cirkvi, to jest samého Krista, nášho veľkonočného Baránka“.
Ustanovenie : Ježiš si zvolil čas Veľkej noci na splnenie svojho sľubu v Kafarnaume – dať svojim učeníkom svoje Telo a svoju Krv:
…“Potom vzal chlieb, vzdával vďaky, lámal ho a dával im hovoriac: „Toto je moje Telo, ktoré sa dáva za vás. Toto robte na moju pamiatku!“ Podobne po večeri vzal kalich a hovoril: „Tento kalich je nová zmluva v mojej Krvi, ktorá sa vylieva za vás“ (Lk 22, 18–20). Svätá omša je pamiatkou Pánovej smrti a zmŕtvychvstania. Kňaz vo svätej omši premení chlieb a víno na telo a krv Pána Ježiša Krista.
Sväté prijímanie: Prijímať môže každý katolík, ktorý je po prvom svätom prijímaní a je v stave posväcujúcej milosti. Deti v našej farnosti prijímajú v treťom ročníku základnej školy. Podmienkou je, aby dieťa v škole chodilo na hodiny náboženskej výchovy.
Sviatosť spovede….
Sviatosť pomazania chorých….
Sviatosť manželstva….
Sviatosť kňazstva…..
Kresťanský pohreb …..